Pripomienky OR Podlavice-Skubín k rozpracovanému konceptu Urbanisticko-krajinárskej štúdie projektu „Zelené sídliská“ pre mestskú časť Podlavice
(na základe prezentácie dňa 29.6.2023 na verejnom stretnutí s projektantom)
OR Podlavice-Skubín sa zišla na svojom mimoriadnom zasadnutí dňa 6.7.2023 za účelom prerokovať a spripomienkovať verejne prezentovaný koncept rozpracovanej Urbanisticko-krajinárskej štúdie revitalizácie Sídliska Podlavice, nakoľko nebolo možné (z časových dôvodov) prediskutovať na verejnom stretnutí s občanmi jednotlivé návrhy pani architektky. Na zasadnutí OR boli prítomní aj architekti V. Letovanec a D. Sticzaj, ako aj dr. P.Sabo, odborník na ekológiu a zeleň, ktorí sú obyvateľmi predmetného územia a teda ho dobre poznajú. Stanovisko a závery, s ktorými sa OR stotožnila, vychádzajú hlavne z pripomienok obyvateľov, z dotazníkov a z predchádzajúcich verejných stretnutí k tejto problematike a zo správ a odborného posúdenia uvedených odborníkov.
Na základe diskusie boli spracované závery, s ktorými sa členovia OR stotožnili a žiadajú, aby pri konečnom spracovaní projektu boli v plnej miere rešpektované.
Závery boli formulované jednak vo všeobecnej rovine, ako aj pre konkrétne tri základné vnútrobloky, z ktorých sa daná lokalita skladá.
- Základné všeobecné pripomienky:
- Projekt nespĺňa významné požiadavky na návrh revitalizácie uvedené v Zadaní (príloha č.1 k v zmluve o dielo), definované v bodoch : A – Informácia o projekte , Zelené sídliská / Cieľ projektu C – Požiadavky na návrh revitalizácie
- Projekt nerešpektuje niektoré závery a požiadavky, ktoré vyplynuli z verejných stretnutí obyvateľov v dňoch 29.9.2021 a 28.10.2021 v kultúrnom dome v Podlaviciach, ešte pred začatím projektových prác ( závery zo stretnutí sú zhrnuté v lokalitnom programe)
- Projekt neakceptuje priority obyvateľov sídliska Podlavice, ktoré uviedli v rámci realizovaného dotazníkového prieskumu k projektu Zelené oázy- Zelené sídliská
- Projekt nie je čitateľný a zrozumiteľný, vo výkresoch v polohopise súčasného stavu chýbajú javy, v grafike nie zrozumiteľne vyjadrený stav a návrh (oba javy sú poňaté v čiernej farbe), chýba legenda niektorých zobrazených javov
- Projekt rieši ďalšiu urbanizáciu obytného územia sídliska, zvyšuje teda podiel zastavaných a spevnených plôch na úkor zelene, čo je v príkrom rozpore s hlavným cieľom štúdie a celého projektu a požiadavkami na návrh revitalizácie stanovenými v Zadaní.
- Projek uplatňuje neúmerné množstvo herných prvkov a plôch, športovísk na úkor trávnatých plôch, čím narúša prírodný charakter prostredia sídliska. (Pri návrhu športovísk a fitnes prvkov treba vychádzať zo skutočnosti, že v základnej škole existuje komplex moderných športovísk, vrátane cvičiacich zariadení a neďaleko sídliska je k dispozícii moderné komplexne vybavené fitnescentrum), herné prvky a športoviská umiestňuje v blízkosti fasád bytových domov, čím naruší kvalitu a pohodu bývania na sídlisku.
- Projek nedokumentuje významné súčasti riešenia akými sú napr: predpokladaný plán výrubov a dosadieb plošné a priestorové bilancie, ani pomer medzi existujúcimi vegetačnými plochami a vegetačnými plochami v zmysle navrhnutého riešenia neobsahuje textovú a tabuľkovú časť, ani potrebné bilancie
Nakoľko prezentovaný koncept rozpracovanej Urbanisticko-krajinárskej štúdie revitalizácie Sídliska Podlavice nezodpovedal uspokojivo na všetky otázky položené v rámci diskusie, nie je možné k predloženému konceptu štúdie zaujať finálne a komplexné stanovisko.
- Pripomienky celkovo pre celú riešenú lokalitu.
Statická doprava: musí byť reálne navrhnutá pre realistické rezervovanie plôch pre túto funkciu a dodržanie deklarovaných kapacít parkovacích miest. Pochybnosti v tomto smere sa týkajú hlavne Parkovacieho domu na mieste bývalej kotolne na Gaštanovej ul. Vjazd do druhého podlažia z Podlavickej cesty tak ako je navrhnutý nie je reálny. Riešenie je potrebné preveriť v spolupráci s oprávneným dopravným projektantom.
Nový navrhovaný parkovací dom vedľa jestvujúcej hromadnej garáže nemôže využívať existujúcu rampu z kapacitných dôvodov a taktiež vlastníci garáže s tým nebudú súhlasiť. Pre nový objekt parkovacieho domu treba riešiť zrkadlovo vlastnú rampu čo spôsobí posunutie tohto objektu viac do vnútrobloku A a zaberie viac existujúcej zelene.
Výstavba parkovacieho domu výrazne ukrojí z priestoru vnútrobloku a z rozlohy zelene. Vzhľadom na dlhodobé problémy s parkovaním síce s ťažkým srdcom, ale nemáme na výber. Súčasne však požadujeme a navrhujeme, aby prípadný návrh tejto výstavby bola podmienený:
zváženie iných alternatív, ktoré by zabránili výstavbe parkovacieho domu v zeleni, napríklad zváženie riešenia viacpodlažného parkovacieho domu na mieste bývalej kotolne;
súhlasom vlastníkov parkovacích miest v existujúcom parkovacom dome so zdieľaním príjazdovej cesty, pretože v opačnom prípade návrh neodráža reálny záber zelene, ktorý v prípade odmietnutia súhlasu a vybudovaniu novej príjazdovej cesty bude enormný;
izoláciou parkovacieho domu od zelene a ihriska vo vnútrobloku pásom drevín a súčasne aj vertikálnou zeleňou;
čiastočnou kompenzáciu straty klimatického efektu zelenou strechou parkovacieho domu;
v prípade výstavby tohto parkovacieho domu vylúčenie bytovej zástavby nad parkovacími podlažiami, pretože v takom prípade je celá idea parkovacieho domu iracionálna.
V prípade, ak tieto podmienky nie sú splnené, požadujem parkovací dom z návrhu vypustiť.
Pešia zóna (Javorová ul.) resp. ako autor označuje "promenáda" musí umožniť dopravný príjazd k bloku Javorová 2,4.6.. To je zákonná podmienka prístupu dopravy ku každému obytnému domu. Z opačnej strany po chodníku to nie je možné. Tento dopravný princíp prístupu k vchodom Javorová 4 a 6 je súčasný. Zadávacie podmienky tejto štúdie zaväzujú dodržať základný dopravný systém, čo sa vzťahuje aj na túto vec.
Nové námestie, ktoré autorka navrhuje ako centrum, nie je pre danú lokalitu potrebné. Podlavice ako jestvujúca mestská časť nemajú prirodzené jedno centrum- námestie. Občianska vybavenosť ako Tempo Coop Jednota , obchody, ambulancie, kultúrny dom , pošta kostol, škola nie sú sústredené v nejakom centre, ale sú postavené diferencovane v rôznych lokalitách. Preto tu nijaké prirodzene námestie už nevznikne. Sú tu tri základné vnútrobloky . Žiadny z nich nie je významovo dominantný. Do týchto vnútro blokov by mali byť rovnomerne rozložené aktivity. Preto nesúhlasíme s umelým vytváraním akéhosi nového centra sídliska Podlavíc na Javorovej ulici medzi vnútroblokmi A a B a potrebou vytvárať akési spevnené rozptylné plochy na úkor prioritne potrebnej zelene.
Návrh priečne parkovanie pred domami na ulici Povstalecká.
Nakoľko realizácia tohto návrhu by znamenala záber zelene z „predzáhradiek“ obytných domov a súčasne výrazné zvýšenie počtu parkovacích miest a tým aj zvýšenie frekvencie pohybu motorových vozidiel na tejto ulici, požadujeme, aby realizácia tohto návrhu bola podmienená:
zníženíme rušenia obyvateľov a riešenie bezpečnosti chodcov izoláciou parkoviska vyšším živým plotom (cca 1,2 – 1,5 m)
vytvorenie polopriepustného povrchu na parkovanie, za účelom umožnenia vsakovania zrážkovej vody a prirodzeného zatrávnenia.
Umiestnenie drobnej architektúry a herných zariadení: Zachovanie lokalizácie už zabehnutej jestvujúcej a funkčnej vybavenosti charakteru drobnej architektúry detských ihrísk a nie jej búranie a premiestňovanie úplne inde. Zachovanie existujúcich spontánne vychodených peších komunikácií. Rušenie existujúcich zariadení a ich transformácia do inej lokality a zblokovávanie do väčších celkov je nevhodné a je opakom žiaducich menších prírodných (drevených ) solitérov drobnej architektúry rovnomerne umiestnených v zeleni vnútro blokov. Taktiež nie je nutná kvantita a typová rozmanitosť týchto objektov . Dávame prednosť kvalite a prírodnému spracovaniu s menšími spevnenými plochami vhodne umiestnených v zeleni vnútro blokov. Funkcie ako grilovanie, pikniky, amfiteátre, pinbal a podobne sú pre sídlisko nežiadúce . Sú to zo svojej povahy hlučné prevávzky.
Zeleň: Hlavným cieľom tohto projektu s názvom Zelené sídliska je skvalitniť vonkajšie obytné prostredie vnútro blokov s dôrazom na zeleň a prírodne prvky. Preto očakávame riešenia ktoré nám minimálne neuberú plochy zelene skôr naopak. Množstvo navrhovaných nových spevnených plôch nad rámec súčasného stavu nekorešpondujú s deklarovaným cieľom. Výsadba nových stromov do spevnenej plochy je nepraktická, zabraňuje rovnomernému vsakovaniu a je v rozpore so zásadami udržania vody v krajine. Považujeme to za nežiadúce a preferujeme trávnaté povrchy medzi stromovou výsadbou.
V rozpore s uvedenou proklamáciou mesta a zadaním projektu návrh znižuje podiel zelene na sídlisku. V tom prípade to ale nie je adaptačný projekt.
Preto požadujeme doplniť do návrhu bilanciu zastavaných, spevnených a zelených plôch v súčasnosti a v budúcnosti – v prípade realizácie návrhu. Z vizuálnej prehliadky návrhu totiž vidíme výrazné zábery zelene parkovacím domom, parkoviskom na Povstaleckej a viacerých ďalších navrhnutých spevnených plôch priamo vo vnútrobloku A. Požadujeme, aby návrh neznižoval rozlohu mestskej zelene na sídlisku, pretože tým znižuje adaptácie riešeného územia na zmenu klímy, ochranu biodiverzity, ľudského zdravia a dochádza tiež k narušeniu krajinného obrazu.
Pripomienky ku jednotlivýcm vnútroblokom
Vnútroblok A:
1. pôvodne ihrisko na Javorovej ulici využívané na parkovanie zrušiť a nahradiť vegetáciou (nenahradzovať spevnenou plochou námestia).
2. ponechať diagonálny chodník v existujúcej trase! Chodník plní významné pešie prepojenie, bol realizovaný v trase „vychodenej pešej skratky“ v smere k zastávkam MHD a VHD, a do nemocnice FDR.
3. doplniť verejné osvetlenie pozdĺž diagonálneho chodníka
4. doplniť tienenie diagonálneho chodníka a chodníka na východnej strane vnútrobloku A
5. vylúčiť z návrhu situovanie komunitnej záhrady, v prípade záujmu obyvateľov uvažovať s jej umiestnením v priestore severne od venčoviska psov na Limbovej ulici
6. neuvažovať vo vnútrobloku s multifunkčným ihriskom ani jazierkom
7. v detskom ihrisku doplniť lavičky namiesto „amfiteátrovitého sedenia“
8. prehodnotiť potrebu a vhodnosť realizácie chodníka navrhovaného medzi detským zariadením Lienka a existujúcou hromadnou garážou
9. navrhované situovanie garáže vo vnútrobloku A je vzhľadom na vlastnícke vzťahy problematické, z čoho vyplynie požiadavka na zväčšenie záberu plôch zelene. Z uvedeného dôvodu je potrebné alternovať technológiu spôsobu „uskladnenia“ áut. Zároveň je potrebné kompenzovať záber plôch zelene pod navrhovanú garáž úbytkom spevnených plôch v iných polohách.
10. uvažovať s využitím vzácnej vody z prepadu „Válova“ vo forme vinúceho sa plytkého povrchového rigolu z prírodného kameňa, ktorý by ochladzoval a zvlhčoval priestor vnútrobloku A a zároveň vytváral zaujímavú atrakciu pre deti, zachovať dominujúci prírodný charakter priestoru4) Pripomienka č. 4 (k bodu 21 v legende) – oplotenie. Vytváranie plotov je dnes rozšírené, ale z dlhodobého hľadiska je to zásadne nevhodné opatrenie, pretože každý takýto plot by mal mať správcu, resp. všetky rodiny v okolitých obytných domoch by mali mať kľúč, čím oplotenie stráca zmysel. Navyše je to prvok, ktorý výrazne negatívne naruší krajinný obraz vnútroblokov. Požadujeme všetky zámery plotov vo vnútrobloku z predloženého návrhu vypustiť.
11. Zásadná pripomienka (k bodu 22 v legende) – polopodzemné kontajnery. V prípade Povstaleckej cesty navrhnuté umiestnenie priamo oproti bytovke je absolútne nevhodné. Požadujeme tieto kontajnery posunúť východným smerom, ďalej od obytného domu.
12. Pripomienka (k bodu 24 v legende) – oddychovo herná zóna na spevnenom povrchu. V prípade vnútrobloku Povstalecká nesúhlasíme s návrhom umiestnenie tejto zóny a požadujeme ju presunúť na druhú stranu chodníka, kde sa okrem ihriska pre malé deti plánujú aj hracie prvky pre väčšie deti. V navrhovanom mieste je vhodné vysadiť stromy, ktoré budú mať v dospelosti veľký vzrast a korunu, čím budú tieniť aj ihriská na druhej strane chodníka. Ide o miesto, kde nie sú žiadne inžinierske siete a je ďalej od bytoviek, hodia sa sem veľké stromy. Zmena klímy postupuje, a adaptácia vnútrobloku na horúce letá s vysokými teplotami bude možná iba ak zvýšime ochladzujúci efekt vnútrobloku – a to je primárne otázka vody a vegetácie.
13. Pripomienka (k bodom 31 a 47 v legende) – pobytovo – herný trávnik a vodné herné prvky. V prípade vnútrobloku Povstalecká požadujeme pobytovo-herný trávnik rozšíriť na úkor redukcie navrhovaných technických herných prvkov, ktorých počet je predimenzovaný. Vhodné umiestnenie je práve tam, kde sú navrhnuté vodné herné prvky, pretože ide o rovinatú časť. Herný trávnik by tu mal byť priestorovo vymedzený, označený (napr. nízkym živým plotom) a prípadne by tu mohli byť osadené malé bránky na futbal alebo sieť na volejbal. Deťom resp. mládeži viac prospeje prirodzený pohyb pri loptových hrách ako monofunkčne orientované technické herné prvky (vrátane módnej, ale zväčša mimoriadne rušivej Panna arény). Navyše, ak chceme v deťoch rozvíjať „komunitný duch“, tak kolektívne loptové hry sú na to najlepšie.
14. Pripomienka (k bodu 32 v legende) – úžitková záhrada. Vzhľadom k častým hromadným návštevám sociálne nie prispôsobivých občanov na sídlisku je v súčasnosti návrh úžitkovej záhrady vo vnútrobloku celkom nevhodný, pretože by musela byť chránená vysokým plotom a mať bránu, ktorá by bola zamykaná, čo by v priestore zelene pôsobilo veľmi rušivo. Navyše, už teraz vnímame počet nových navrhnutých prvkov vo vnútroblokoch ako silne predimenzovaný, pretože vedie k ďalšiemu ukrajovaniu zo zelene, čo je v rozpore s potrebami adaptácie sídliska na zmenu klímy, potrebu vyššej ochrany biodiverzity a udržania zdravého životného prostredia. Vhodnejšia na navrhovanom mieste by bola trávnatá plocha s osobitným režimom kosenia, s cieľom podpory biodiverzity hmyzu, osobitne opeľovačov. A vhodnejšími miestami pre komunitnú záhradu by mohli byť: A) časť súčasného cvičiska pre psov (bod 333 v legende) alebo B) priestor medzi kostolom a potokom. Malá Líška, občianske združenie s dobrovoľníkmi tento priestor na jar vyčistili od odpadu, odstránili suché konáre a zredukovali popínavé dreviny. Navyše, k Tajovskému potoku tu vedú schody a jeho vodu je možné využiť na polievanie záhrady.
15. pripomienka (k bodom 36, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45) – multifunkčné ihrisko pre väčšie deti vo vnútrobloku Povstalecká. Počet navrhnutých technických prvkov – kresliaca tabuľa, šmyklávka, domček na hranice, kolotoč, trampolína, trojhojdačka, pružinová hojdačka a panna aréna je predimenzovaný, plus navrhnuté umiestnenie prvku panna aréna na JV strane za chodníkom je celkom nevhodné. Požadujeme zredukovať navrhnutý počet technických herných prvkov, ktoré vyžadujú spevnenú plochu, ktorá sa bude v horúcich letách prehrievať a namiesto nich radšej viac rozšíriť priestor pobytovo-herného trávnika. Tiež požadujeme zrušiť návrh Panna arény – alebo tento módny, ale značne nevkusný a rušivý prvok v zeleni presunúť ku parkovaciemu domu – samozrejme ešte pred jeho izolovanie drevinami. Na mieste návrhu umiestnenia oddychovo-hernej zóny a panna arény JV od chodníka požadujeme ponechať zeleň a vysadiť tu stromy, ktoré budú mať v dospelosti veľký vzrast aj korunu a tým aj primeraný pozitívny klimatický, ekologický a zdravotný efekt. Prioritou projektu Zelené sídliská má byť predsa posilniť funkcie zelene a nevytvárať ďalšie zbytočné spevnené plochy. K tejto priorite budú sídliská nevyhnutne smerovať v budúcnosti, ktorú navyše budú rámcovať ešte väčšie environmentálne problémyn (vrátane zmeny klímy a úbytku biodiverzity), než akým čelíme dnes. Hlavnou komoditou pre obyvateľov rôzneho veku bude v horúcich letách možnosť pobytu v zeleni pod korunami stromov a nie prehliadka najmódnejších technických herných prvkov.
Alternatíva: Chceme aby deti mali možnosť na sa na sídlisku a športovať, ale sú aj iné riešenia: A) Ako uvádzame už v pripomienke č. 9, odporúčame vyhradiť, označiť a udržiavať dostatočne veľkú plochu trávnika pre loptové hry, dnes je totiž využívaný najmä psíčkármi. B) Moderné ihrisko má škola Gaštanová – stačí organizačne doriešiť jeho využívanie obyvateľmi sídliska. C) Existujúci asfaltový chodník potrebuje nový povrch aby sa na ňom deti mohli bicyklovať a korčulovať, pričom je možné zvážiť vytvorenie asfaltového kolokruhu okrajom vnútrobloku (s výnimkou dláždeného diagonálneho chodníku, ktorý pretína vnútroblok).
16. Pripomienka (k bodu 34 v legende) – suchý polder, mokraď, jazierko. Zadržiavanie vody aj v urbánnej krajine je imperatívom pre budúcnosť. Vzhľadom k vysokej hladine spodnej vody je však nutné až na základe podrobného geologického a hydrologického prieskumu a aj posúdenia vlhnutia stien a vytápania pivníc bytovky pod touto lokalitou zvážiť, či by vhodnou alternatívou bol suchý polder, dažďová záhrada alebo malé udržiavané jazierko. Mokraď tu nie je vhodná z dôvodu, že uvedená plocha patrí k pomerne zatieneným a je riziko, že by sa stala liahňou komárov. Z tohto dôvodu by aj jazierko muselo byť pravidelne udržiavané a čistené – prípadne je možné zvážiť jeho rpesunutie vyššie, ďalej od bytovky). Malé jazierko by bolo prospešné aj pre vtáctvo a ježkov, pretože by v horúcich suchých letách bolo pre ne vodným zdrojom. Inou alternatívou je podzemný zásobník vody, ktorá by sa mohla využívať na polievanie drevín v obdobiach sucha. Hlavná riešiteľka navrhuje v v tomto priestore výsadbu jelší, ktoré transpirujú veľa vody, čo by prispelo k riešeniu problémov bytovky a umožnilo vytvoriť aj dažďovú záhradu.
Koridor medzi vnútroblokom A a B – Javorová ulica
1. neuvažovať s ďalšou urbanizáciou priestoru, ponechať funkčné a optické prepojenie vnútroblokov A a B, Javorovú ulicu definovať ako pešiu promenádu (ulica nebude mať nikdy atribúty pešej zóny v zmysle urbanistickej typológie verejných priestorov).
2. nevytvárať nové spevnené plochy – námestie ! – ktoré bude len ďalším tepelným ostrovom v rámci sídliska. Na prípadné zhromaždenia obyvateľov postačí rozšírenie existujúcej komunikácie na úkor pozdĺžneho parkovania v primeranej dĺžke, bez potreby posúvania ihrísk do hĺbky vnútrobloku.
3. nenavrhovať betónové“ tribúny“. Na ploche existujúceho pozdĺžneho parkovania pri ihriskách navrhnúť obojstranné lavičky a vegetáciu, doplniť a riešiť chýbajúce verejné osvetlenie Javorovej ulice.
Vnútroblok B
1. potvrdiť a zakomponovať do návrhu jestvujúci vychodený diagonálny chodník v smere JZ – SV, zároveň ho prepojiť s existujúcim diagonálnym chodníkom prechádzajúcim vnútroblokom A (ten bol rovnako pôvodne len vychodený). Je to významné a využívané pešie prepojenie v trase Skubín (cez lávku) + Lipová ulica – ZŠ – zastávky MHD a VHD na Podlavickej ceste – Nemocnica FD Roosevelta.
2. súčasné dve ihriská ponechať v existujúcej veľkosti (väčšie multifunkčné ihriská sú k dispozícii v areáli školy), zmodenizovať ich povrch
3. vylúčiť umiestňovanie športových a hracích aktivít produkujúcich hluk do blízkosti fasád bytových domov (narušenie pohody bývania)
4. neuvažovať s rozšírením spevnených plôch na úkor existujúcich herných prvkov a zelene medzi bytovými domami na Javorovej ulici. Funkciu intenzívne využívaného priestoru zachovať !
5. potvrdiť a zakomponovať do návrhu vychodený diagonálny chodník prepájajúci Javorovú ulicu s chodníkom smerujúcim k supermarketu Tempo Coop Jednota.
6. existujúce zachovalé herné prvky zakomponovať a doplniť do riešenia, nové navrhovať z prírodných materiálov a v prírodných farbách, zachovať dominujúci prírodný charakter priestoru.
Vnútroblok C
1. chodník za BD Limbova 19 – 29 (vo vnútrobloku) rozšíriť o 0,3- 0,5m a prípadne vyrovnať – plní prepojovaciu funkciu s rodinou zástavbou na Lúčičkách a rómskou osadou. Zároveň neuvažovať s doplnením nového úseku v jeho západnej časti (nikam nevedie)
2. pozdĺž severnej fasády BD Limbova 19 – 29 zredukovať kríkové porasty tvoriace za zníženej viditeľnosti nebezpečné prostredie, (v lete využívajú aj bezdomovci), počítať so skutočnosťou, že do vnútroblokového priestoru by mal byť zachovaný voľný koridor z Gaštanovej ulice pre vjazd sanitiek (sú tam bezbariérové vstupy do bytových domov) ako i vozidlám údržby zelene a osvetlenia (tomu prispôsobiť situovanie vegetácie a typ obrubníkov)
3. zväčšením vnútorných polomerov na chodníkoch vnútrobloku C vytvoriť podmienky pre bezpečné bicyklovanie a korčuľovanie malých detí, uvažovať s dlažbou bez fázy, prístupový chodník k ihrisku situovať zo severnej strany ihriska a rozšíriť tak možnosti pre prechádzky vo vnútrobloku. Ihrisko zmenšiť (veľké ihriská sú v areáli školy) a navrhnúť ho ako trávnaté.
4. navrhnúť diagonálne prepojenie centra vnútrobloku s chodníkmi na západnej a juhovýchodnej strane v smere SZ – JV, neuvažovať so stredným chodníkom v smere juh – centrum priestoru (nikomu neslúži), ponechať existujúci chodník prepájajúci centrum priestoru s chodníkom na východnej strane
5. severne od ihriska uvažovať s priestorom pre sánkovanie malých detí (využívané tradične v zimnom období
6. neuvažovať s petangovým ihriskom ani fitkom pre seniorov !
7. odstrániť všetky schátrané a nebezpečné spevnené plochy a nahradiť ich trávnatými plochami, zachovať dominujúci prírodný charakter priestoru.
Vstupný priestor pred školou
1. vylúčiť z návrhu rozšírenie spevnených plôch na úkor zelene (pred zubnou ambulanciou v ZŠ)
2. dôslednejšie tieniť spevnenú rozptylovú plochu pred školou (po celej dĺžke z východnej strany)
3. prehodnotiť rozvoľnený návrh rozmiestnenia vegetácie z dôvodu problematickej údržby (zametanie, odhŕňanie snehu, zimný posyp). Táto sa realizuje strojnou technikou. Spevnená plocha plní aj pešiu prepojovaciu funkciu v smere S-J v smere do Skubína (cez lávku). Koridor pre chodcov by nemal byť „kľukatý“
4. prehodnotiť rozsah a potrebu spevnených terás pred učebňami na južnej strane školy, ktoré spôsobujú prehrievanie v letnom období. Rovnako aj vnútorný dvor školy.
V Banskej Bystrici 10.7.2023
Za OR Podlavice-Skubín, zosumarizovala Katarína Čižmárová, predsedníčka OR